Bir Yol Hikayesi

Maden Dağının moruna baka baka geçiyorum yoldan. Sazın dargın olduğu, mızrabın ve telin, dumanın ve külün, kalemin ve elin zay olduğu bir türkü eşlik ediyor işte. Yol diyorum, yolda olmak, yolda durmak, yola varmak ve yola dalmak diyorum. Dalgınım çok dalgınım. Civan perçemlerinin arsızca gülümsediği, kirazların nazlı nazlı salındığı bir mevsimin ortasında alnımda boncuk boncuk terlerle ilerliyorum. Birkaç ikileme daha ekleyiversem mi diye de düşünmüyorum değil hani. Cambazlık mı yapsak yine? İp nerede?

Geceye ilerliyorum yavaş yavaş. Birazdan bir yeşil kubbenin altından geçeceğim,köprüler geçeceğim,şimdi şuraya bir çift gözü şiir yapıp iliştireceğim biliyorum. Geçiyorum. Leyl diyesim var, öpesim var geceyi karanlığından. Hangi sabaha hangi günahla uyansak şimdi? Öpüyorum karanlığından. Dalıyorum yine, dem be dem geceye. Kalbim diyorum, dikkat ediyorum hep kalbim diyorum. O kadar da bencilim yani.Kalbi diyemiyorum. Dalıyorum.

Vardığım yerlerde hep kapılar gösterildi, hep rüyalar, hep sessizlik. Avuç açan adamlar gördüm,inanmadıklarına avucu açılan adamlar. Uzun uzun sözler birikmiş yerler, menkıbeler, bir dağ bir çeşme var akıp giden. Saçlarında rengarenk örtülerle kızlar gülüyordu, güneşin altında mermerden bir dağın önünde, ceviz ağacının mahmur ettiği bir düş gibi vuruyordu davullar. Durmuyorum, uçurumların önünden geçiyorum dilime şiirler takılıyor bir yandan İsmet konuşuyor, ulan dinle diyor. Dalıyorum. O gülüyor ben dalıyorum. Küfür yiyorum bildiğin.

Bahçe var önümde,kayısının yeşilinden, şiirinden gazelinden, kirazından vişnesinden bir bahçe önümde. Ellerinde hamurun izleri, ekmeğin üstünde mühürlü gözler biriktirmiş işte.

Bir çay, bir su ellerinden öpülesi… Kibrit çöpüyle bir dal sigarayla haydi yola.

 

Her yol kendi ateşine esir!

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir