Akılda Kalanlar (Film Ekimi 2022)

21. Filmekimi Film Festivali

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde her yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği Filmekimi etkinliği, “Sonbahar Film Haftası” etkinliğidir. Filmekimi oldukça iyi bir seçki sunarak sinemaseverlerle buluşan, dünyanın dört bir yanındaki saygın festivallerde ilk gösterimini yapmış, ödüllü filmleri izleyiciye 2002’den bu güne ulaştırmaktadır. [1]

21’incisi 7-16 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Etkinlik kapsamında filmler Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinemaevi’nde Şişli’de City’s Nişantaşı-Cinewam Premium ve Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması’nda izlendi. 7-16 Ekim 2022 tarihleri arasında dünyanın büyük film festivallerinde gösterime giren ödüllü filmler sinemaseverlerle buluştu. Bu sene gerçekleştirilen Filmekimi’nde 52 film, sayısı 60 bine yaklaşan izleyiciyle İstanbul’da buluştu.

Filmekimi 2022 gösterilen filmler listesi için:

https://filmekimi.iksv.org/tr/filmler

Filmlerin IMDB listesi:

https://www.imdb.com/list/ls561426342/

Akdeniz Ateşi (Mediterranean Fever) -Maha Haj

(Filistin, Almanya, Fransa, Güney Kıbrıs, Katar / 2022)

2022 Cannes Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Senaryo ödülü kazanan Maha Haj imzalı Akdeniz Ateşi’nin konusu komşuluk ilişkisi Velid’in densiz komşusu Celal’le arkadaşlığı da bu sözü doğruluyor, bir anlamda. Karısı ve çocuğuyla Hayfa’da yaşayan Velid, hayallerini gelecekte yazar olmak üzerine kurmuştur, bir yandan da belli etmese de kronik depresyonun pençesindedir. Velid sürekli huzursuzluk yaratan, tuhaf, arada ürkütücü, maföz komşusu Celal ile bir şekilde yakınlaşır. Beraber geçirdikleri zaman arttıkça şehirde attıkları turlar, uğradıkları yerler git gide tuhaflaşacak, Velid’in küçük hesapları kendisini iyice karanlık bir batağa çekecektir.”

Ayrılma Kararı (Decision to Leave / Heojil Kyolshim) Park Chan-wook

(​Güney Kore / 2022)

Dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da Park Chan-wook’a En İyi Yönetmen ödülü getiren Ayrılma Kararı’nda Tang Wei, Park Hae-il, Lee Jung-hyun, Go Kyung-pyo ve Jeong Seon-Kyeong rol alıyor. 90’lı yılların erotik gerilim filmlerini anımsatan Ayrılma Kararı, namuslu ve azimli bir polis dedektifinin, araştırdığı cinayet vakasında ana şüpheli olan kadınla yakınlaşmalarını anlatıyor. Güney Kore’nin en üretken, en tanınmış çağdaş sinemacılarından Park Chan-wook imzalı film, aynı zamanda Güney Kore’nin de Oscar adayı.

Leyla’nın Kardeşleri (Leila’s Brothers / Baradaran-e Leila) -Saeed Roustaee

​(İran / 2022)

2022 Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Federasyonu’nun ödülüne layık görülen Leyla’nın Kardeşleri, aynı zamanda Cannes’da Altın Palmiye için yarıştı. “Kırk yaşındaki Leyla, tüm hayatını anne-babasına ve dört erkek kardeşine bakmakla geçirmiştir. Aile, ağır ekonomik koşulların da etkisiyle borçların altında ezilmektedir. Hayal kırıklıklarının gölgesinde, kavgasız geçmeyen tek bir gün yoktur. Kardeşler iki yakalarını bir araya getirmeye çalışırken, Leyla belki de hepsini düze çıkartacak bir fikri ailesine açar.

Tanrının Unuttuğu Yer (Godland / Vanskabte Land) -Hlynur Pálmason

​(Danimarka, İzlanda, Fransa, İsveç / 2022)

Cannes’da prömiyerini yapan, Hlynur Pálmason’un son filmi Tanrının Unuttuğu Yer, inanç, ölüm, doğa, aile, zaman, ahlâk kavramlarına odaklanıyor. Elliott Crosset Hove, Ingvar E. Sigurdsson, Vic Carmen Sonne, Jacob Hauberg Lohmann ve Ída Mekkín Hlynsdóttir’in rol aldığı film, bir kilise inşa etmek amacıyla 19. yüzyılda İzlanda’ya gelen Danimarkalı bir rahibin doğayla ve ada halkıyla karşı karşıya geldikçe asıl niyetinden, kendi ahlâki ve insani ideallerinden uzaklaşmasını anlatıyor. Kış Kardeşleri (Vinterbrødre) ve Bembeyaz Bir Gün (Hvítur, Hvítur Dagur) filmlerinin yaratıcı ve çok yönlü yönetmeni Hlynur Pálmason film hakkında şunları söylüyor: “Ölümde yaşamın ta kendisini görebiliyorsun. Bizi bir arada tutan şeyin aslında ölüm olabileceğini öğrendiğimde çok şaşırdım. Filmin özünde bu yatıyor, yüreği bu.”

Güneş Sonrası (Aftersun- Charlotte Wells)

(İngiltere, ABD / 2022)

 Bir baba-kız ve büyüme hikâyesi, anıların hüznü ve sevinciyle dolu, zamanın hızla geçişine dair sade, incelikli bir dram… Sophie, tam 20 yıl önce Fethiye’de bir tatil köyünde babasıyla geçirdiği tatilin unutulmaz anlarını geçmişe duyduğu melankoliyle anar. Babasını tanıdığını düşünse de yıllar sonra hatırladıklarıyla gerçekliğin arasında boşluklar kalır. Ödüllü kısalar Blue Christmas ile Laps’in yönetmeni, İskoç Charlotte Wells’in bu ilk uzun metrajlı filmi, izleyici karşısına çıktığı Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü almakla kalmadı, başrolde Normal People’dan tanıdığımız Paul Mescal’in performansı ve yenilikçi tarzıyla hem eleştirmenlerin hem de izleyicinin büyük beğenisini kazandı.

2022 Cannes Jüri Ödülü–Eleştirmenler Haftası

2022 Saraybosna Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü

2022 Festival de Nouveau Cinema (Montreal) En İyi Film, En İyi Performans

Notlar:


1.Filmekimi biletlerine bu sene passo.com.tr ve Passo Mobil uygulaması üzerinden üyelik oluşturarak ayrıca İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın ana gişesinden ulaşılabilirken Eczacıbaşı Genç bilet uygulamasıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2022 yılı boyunca düzenleyeceği etkinliklerde öğrenci biletleri 10 TL oldu. Genç sinemaseverleri salonlarda buluşturan bu film festivali ayrıca oldukça uygun olması sinefilleri heyecanlandırdı. Farklı kategorilerde Lale Kart sahipleri ise Filmekimi etkinliği biletlerine belirli oranlarda indirimlerle ulaştı daha fazla bilgi için. https://lalekart.iksv.org/

Kaçırdık diye üzülenler için Filmekimi etkinliğinde izleyicilerle buluşan bazı filmleri sinemada ve Mubi üzerinden izlenebilecek.

The Menu-18 Kasım

Güneş Sonrası- 21 Ekim ve Mubi

Call Jane- 2 Aralık

Marlowe-2 Aralık

Tanrının Unuttuğu Yer-21 Aralık

Sekiz Dağ-21 Aralık

Öğle Güneşinde Yıldızlar-23 Aralık

The Banshees of Inisherin- 3 Şubat 2023

Filmekimini sosyal medyada takip edebilmek için:

https://www.facebook.com/filmekimi/

https://www.instagram.com/filmekimi/

2.Bu etkinlik çerçevesinde Filmekimi’nin daha önce gerçekleştirildiği şehirler arasında Ankara, İzmir, Bursa, Edirne, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Eskişehir ve Trabzon bulunur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir